Välj UniFi-switch: hanterad, PoE och loopskydd
Av FöretagsWifi · Publicerad

Kort svar: alla UniFi-switchar är hanterade (managed), men de kan olika mycket. Till några enheter vid tv:n eller skrivbordet räcker en liten switch. Ska den driva accesspunkter och kameror behövs PoE och en PoE-budget som räcker. Och så fort nätet har mer än en switch bör de ha loopskydd, så att en felkopplad kabel inte kan slå ut allt. Här går vi igenom skillnaderna och vad du ska titta på.
Hanterad eller ohanterad switch?
En ohanterad switch kopplar bara ihop det som sitter i den. Den har inga inställningar: du kopplar in den och den fungerar, men du kan inte se vad som händer i den eller styra trafiken.
En hanterad switch går att styra. Du kan dela upp nätet i VLAN, till exempel ett för gäster, ett för kameror och ett för kontorets datorer, se vilken enhet som sitter i vilken port, starta om strömmen till en accesspunkt på distans och uppdatera mjukvaran.
Alla UniFi-switchar är hanterade och styrs från UniFi Network, samma app som gatewayen och accesspunkterna. Men nivån skiljer sig: de minsta switcharna kan dela upp nätet i VLAN, medan de större dessutom skyddar mot loopar, styr multicast-trafik och kan routa mellan VLAN på egen hand. I vår jämförelse av UniFi-switchar heter det funktionsnivå, och du kan filtrera på den.
Vad är en nätverksloop?
En loop uppstår när det finns två vägar mellan två switchar. Det räcker att någon kopplar en extra kabel mellan två nätverksuttag, eller sätter en liten skrivbordsswitch med två kablar till väggen.
Problemet är att vissa meddelanden, så kallade broadcast, skickas till alla. En switch skickar dem vidare ut på alla sina andra portar. Med två vägar kommer meddelandet tillbaka och skickas ut igen, och för varje varv blir kopiorna fler. Ethernet har inget som stoppar dem. Efter några sekunder är nätet fullt av trafik och slutar svara för alla, inte bara för den som kopplade fel. Det kallas broadcaststorm.
Två switchar är kopplade med en kabel. Trafiken går fram som den ska.
Någon kopplar in en kabel till mellan switcharna. Nu finns det två vägar mellan dem: en loop.
En dator skickar en broadcast, ett meddelande till alla. Switchen skickar det vidare ut på alla andra portar, alltså på båda kablarna.
Den andra switchen gör likadant och skickar tillbaka kopiorna på den andra kabeln. Ingenting stoppar dem.
Kopiorna snurrar runt och blir fler för varje varv. Det kallas broadcaststorm.
Till slut dränks nätet i trafik och slutar svara, för alla som är anslutna.
Så skyddar STP, RSTP och loopskydd nätet
STP (Spanning Tree Protocol) låter switcharna prata med varandra genom små meddelanden, BPDU. De upptäcker när det finns mer än en väg, kommer överens om en enda aktiv väg och blockerar resten. Den blockerade porten finns kvar som reserv.
RSTP (Rapid STP) är den snabbare versionen som UniFi använder. Går den aktiva kabeln sönder öppnar RSTP reservvägen inom några sekunder, där den gamla STP-standarden kunde ta närmare en minut. Då blir den extra kabeln en fördel i stället för ett problem.
Samma två switchar och två kablar, men nu med STP/RSTP påslaget.
Switcharna skickar små meddelanden till varandra, så kallade BPDU:er, och upptäcker att det finns två vägar mellan dem.
Switch B blockerar sin port mot den nedre kabeln. Nu är bara en väg aktiv, och loopen är bruten.
En dator skickar en broadcast. Den går en gång över den aktiva kabeln, når den andra datorn och sedan är det klart.
Någon drar ur den aktiva kabeln, och Dator 2 tappar kontakten med Dator 1.
Inom någon sekund öppnar RSTP den blockerade porten och trafiken går fram igen. Den extra kabeln är en reserv i stället för ett problem.
Loopskydd (Loop Protection i UniFi) är ett extra skydd för loopar som STP inte ser, till exempel bakom en enkel ohanterad switch vid ett skrivbord. Switchen upptäcker att den tar emot sina egna meddelanden och stänger av porten.
UniFis funktionsnivåer
I jämförelsen delar vi in switcharna i fyra nivåer, där varje nivå har allt som nivån före har:
- Bas: VLAN och grundläggande hantering. Hit hör Flex Mini och Flex.
- Loopskydd: dessutom STP/RSTP och Loop Protection. Hit hör bland andra Flex Mini 2.5G och Ultra.
- Fullt hanterad: dessutom IGMP snooping, som håller strömmande video och ljud borta från portar som inte behöver dem, 802.1X, som släpper in en enhet först när den har loggat in, och ACL, regler för vilken trafik som får passera. Hit hör Lite-serien och Standard-serien.
- Layer 3: switchen kan själv routa trafik mellan VLAN, så att trafiken inom nätet inte behöver gå via gatewayen. Hit hör Pro-, Pro Max- och Pro XG-serierna och Enterprise-switcharna.
För de flesta hem räcker nivå 2. På ett kontor med flera switchar, gästnät och kameror är nivå 3 ett bra golv, och Layer 3 blir intressant när det finns många VLAN och mycket trafik mellan dem.
PoE: klass och budget
Med PoE (Power over Ethernet) får accesspunkter, kameror och telefoner ström i nätverkskabeln. Två saker avgör om en switch räcker:
- Klassen per port. PoE ger upp till 15 W per port, PoE+ upp till 30 W, PoE++ upp till 60 W och PoE+++ upp till 90 W. Kraftfullare accesspunkter och kameror som vrider och zoomar kan behöva PoE++.
- Budgeten för hela switchen. Alla PoE-portar delar på en total effekt. En switch med många PoE-portar men liten budget kan inte ge alla portar full effekt samtidigt.

Kompakta
Switch Lite 16 PoE USW-Lite-16-PoE
179 € exkl. moms
- Antal portar
- 16
- PoE-portar
- 8
- PoE-budget
- 45 W
- Funktionsnivå
- Fullt hanterad
- Montering
- Bord, Vägg
Bra att veta
- PoE-budgeten på 45 W delas mellan de åtta PoE+-portarna (upp till 32 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt.
Mer om Switch Lite 16 PoE →Pris enligt Ubiquitis EU-butik, 2026-10-16

Pro Max och XG
Switch Pro Max 16 PoE USW-Pro-Max-16-PoE
359 € exkl. moms
- Antal portar
- 18
- PoE-portar
- 16
- PoE-budget
- 180 W
- Funktionsnivå
- Layer 3
- Montering
- Bord, Vägg, Rack (1U, rackkit säljs separat)
Bra att veta
- PoE-budgeten på 180 W delas mellan de 16 PoE-portarna (12 med PoE+ och 4 med PoE++), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt.
- Etherlighting-ljuset, som bland annat visar länkhastighet och VLAN, syns bäst med UniFis Etherlighting-patchkablar, som säljs separat.
Mer om Switch Pro Max 16 PoE →Pris enligt Ubiquitis EU-butik, 2026-10-16
Portar och hastigheter
- 1 GbE räcker för de flesta datorer, skrivare och tv-apparater.
- 2,5 GbE passar accesspunkter med wifi 6E och wifi 7 och internetabonnemang snabbare än en gigabit.
- 10 GbE och SFP+ används mellan switchar, till NAS och servrar och till en snabb gateway.
SFP-portar tar en modul för fiber eller en kort kopparkabel (DAC) i stället för en vanlig nätverkskabel. I jämförelsen filtrerar du på snabbaste kopparport (RJ45) och snabbaste fiberport (SFP) var för sig.
Rack, ljud och reservström
- Rack: de större switcharna monteras i ett 19-tumsrack. Några mindre modeller kan monteras där med ett rackkit som säljs separat, och det står då på produktsidan.
- Ljud: de mindre switcharna och flera rackmodeller är fläktlösa och tysta. De som har fläkt hör hemma i ett nätverksskåp, inte i ett kontorsrum.
- Reservström: flera Pro-modeller har en ingång för UniFi Power Backup (USP-RPS), som säljs separat. Enterprise Campus- och Audio/Video-switcharna har två nätaggregat och fläktar som kan bytas under drift.
Vilken passar dig?
Hemma, några enheter vid tv:n eller skrivbordet. En liten fläktlös switch med loopskydd, till exempel Flex Mini 2.5G.

Kompakta
Switch Flex Mini 2.5G USW-Flex-2.5G-5
45 € exkl. moms
- Antal portar
- 5
- Funktionsnivå
- Loopskydd
- Montering
- Bord
Bra att veta
- Kan få ström via PoE-ingång eller den medföljande USB-C-adaptern men har ingen PoE-utgång.
Mer om Switch Flex Mini 2.5G →Pris enligt Ubiquitis EU-butik, 2026-10-16
Hem eller litet kontor med accesspunkter och kameror. En liten PoE-switch. Ultra har loopskydd och kan själv drivas med PoE; Lite 8 PoE är fullt hanterad.

Kompakta
Switch Ultra USW-Ultra
från 90 € exkl. moms
- Antal portar
- 8
- PoE-portar
- 7
- PoE-budget
- 202 W
- Funktionsnivå
- Loopskydd
- Montering
- Bord, Vägg, Magnet
Bra att veta
- PoE-ingången räcker för att driva switchen, men för PoE-utgång krävs PoE+/PoE++-ingång eller en nätadapter.
- Ubiquitis PoE-budgetar gäller vid 45 °C; vid 60 °C sänks den till 161 W (230 V).
Mer om Switch Ultra →Pris enligt Ubiquitis EU-butik, 2026-10-16

Kompakta
Switch Lite 8 PoE USW-Lite-8-PoE
99 € exkl. moms
- Antal portar
- 8
- PoE-portar
- 4
- PoE-budget
- 52 W
- Funktionsnivå
- Fullt hanterad
- Montering
- Bord, Vägg
Bra att veta
- PoE-budgeten på 52 W delas mellan de fyra PoE+-portarna (upp till 30 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. Budgeten gäller med den medföljande nätadaptern på 60 W.
Mer om Switch Lite 8 PoE →Pris enligt Ubiquitis EU-butik, 2026-10-16
Kontor med wifi 7 och nätverksskåp. Pro Max-serien har Layer 3 och Etherlighting, och PoE-modellerna har 2,5 GbE-portar med PoE++. Pro Max 16 PoE är fläktlös och passar även på en hylla; de större modellerna sitter i racket.
Kompakta UniFi-switchar sida vid sida
34 av 34 egenskaperSvep i sidled för att se fler modeller.
| Egenskap | Switch Flex MiniKompakta | Switch Flex Mini 2.5GKompakta | Switch FlexKompakta | Switch UltraKompakta | Switch Lite 8 PoEKompakta | Switch Flex 2.5GKompakta | Switch Flex 2.5G PoEKompakta | Switch Lite 16 PoEKompakta | Switch Industrial DIN 8Kompakta | Switch Pro 8 PoEKompakta | Switch Flex XGKompakta | Switch Industrial DIN 8 PoEKompakta | Switch Enterprise 8 PoE (Vintage)Kompakta | Switch Pro XG 8 PoEKompakta | Switch Industrial DIN 2.5G 8 PoEKompakta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Översikt | |||||||||||||||
| Pris (exkl. moms) | 26 € 3-pack: 75 € 5-pack: 125 € | 45 € | 89 € 3-pack: 255 € | Utan adapter: 90 € Med 60 W-adapter: 129 € Med 210 W-adapter: 185 € | 99 € | 145 € | 179 € | 179 € | 250 € | 269 € | 270 € | 295 € | 430 € | 449 € | Ej angivet |
| Funktionsnivå | Bas | Loopskydd | Bas | Loopskydd | Fullt hanterad | Loopskydd | Loopskydd | Fullt hanterad | Fullt hanterad | Layer 3 | Fullt hanterad | Fullt hanterad | Layer 3 | Layer 3 | Ej angivet |
| Portar och PoE | |||||||||||||||
| Portar | 5 × 1 Gbit/s RJ45 | 5 × 2,5 Gbit/s RJ45 | 4 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE+) 1 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE++-ingång) | 7 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE+) 1 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE++-ingång) | 4 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE+) 4 × 1 Gbit/s RJ45 | 8 × 2,5 Gbit/s RJ45 1 × 10 Gbit/s RJ45 (kombiport) 1 × 10 Gbit/s SFP+ (kombiport) | 8 × 2,5 Gbit/s RJ45 (PoE++) 1 × 10 Gbit/s RJ45 (PoE+++-ingång, kombiport) 1 × 10 Gbit/s SFP+ (kombiport) | 8 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE+) 8 × 1 Gbit/s RJ45 | 8 × 1 Gbit/s RJ45 2 × 1 Gbit/s SFP | 6 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE+) 2 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE++) 2 × 10 Gbit/s SFP+ | 1 × 1 Gbit/s RJ45 4 × 10 Gbit/s RJ45 | 8 × 1 Gbit/s RJ45 (PoE++) 2 × 1 Gbit/s SFP | 8 × 2,5 Gbit/s RJ45 (PoE+) 2 × 10 Gbit/s SFP+ | 8 × 10 Gbit/s RJ45 (PoE++) 2 × 10 Gbit/s SFP+ | Ej angivet |
| Antal portar | 5 | 5 | 5 | 8 | 8 | 9 | 9 | 16 | 10 | 10 | 5 | 10 | 10 | 10 | Ej angivet |
| PoE-portar | – | – | 4 | 7 | 4 | – | 8 | 8 | – | 8 | – | 8 | 8 | 8 | Ej angivet |
| Starkaste PoE | – | – | PoE+ | PoE+ | PoE+ | – | PoE++ | PoE+ | – | PoE++ | – | PoE++ | PoE+ | PoE++ | Ej angivet |
| PoE-budget | – | – | 46 W | 202 W | 52 W | – | 196 W | 45 W | – | 120 W | – | 480 W | 120 W | 155 W | Ej angivet |
| Prestanda | |||||||||||||||
| Switchkapacitet | 10 Gbit/s | 25 Gbit/s | 10 Gbit/s | 16 Gbit/s | 16 Gbit/s | 60 Gbit/s | 60 Gbit/s | 32 Gbit/s | 20 Gbit/s | 56 Gbit/s | 82 Gbit/s | 20 Gbit/s | 80 Gbit/s | 200 Gbit/s | Ej angivet |
| Vidarebefordring | 7 Mpps | 19 Mpps | 7 Mpps | 12 Mpps | 12 Mpps | 45 Mpps | 45 Mpps | 24 Mpps | 14,88 Mpps | 42 Mpps | 61 Mpps | 14,88 Mpps | 60 Mpps | 149 Mpps | Ej angivet |
| VLAN | 1 000 | 256 | 1 000 | 256 | 1 000 | 256 | 256 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | Ej angivet |
| MAC-tabell | 2 000 | 4 000 | 2 000 | 4 000 | 8 000 | 4 000 | 4 000 | 8 000 | 8 000 | 16 000 | 16 000 | 8 000 | 16 000 | 32 000 | Ej angivet |
| Funktioner | |||||||||||||||
| Layer 3-routing | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ej angivet |
| STP och RSTP | Nej | Ja | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| Loopskydd | Nej | Ja | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| IGMP snooping | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| 802.1X | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| IP-baserade ACL | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| DHCP snooping | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| Länkaggregering (LACP) | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Nej | Nej | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ej angivet |
| Stackning | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Ej angivet |
| MC-LAG | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Ej angivet |
| Pro AV-profiler | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Ej angivet |
| Etherlighting | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Nej | Ja | Ej angivet |
| Ström och redundans | |||||||||||||||
| Strömförsörjning | USB-C (adapter ingår) PoE in (PoE) | USB-C (adapter ingår) PoE in (PoE) | PoE in (PoE++) | Nätadapter (adapter säljs separat) PoE in (PoE++) | Nätadapter (adapter ingår) | USB-C (adapter ingår) PoE in (PoE+) | Nätadapter (adapter säljs separat) PoE in (PoE+++) | Strömkabel (C13) | DC-plint | Strömkabel (C13) | USB-C (adapter ingår) PoE in (PoE+) | DC-plint | Strömkabel (C13) | Nätadapter (adapter ingår) | Ej angivet |
| Redundant ström | – | – | – | – | – | – | – | – | Två inbyggda strömingångar | – | – | Två inbyggda strömingångar | – | – | Ej angivet |
| Utbytbara nätaggregat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | Ej angivet |
| Max effekt | 2,5 W | 5 W | 5 W (exkl. PoE) | 9 W (exkl. PoE) | 8 W (exkl. PoE) | 14 W | 14 W (exkl. PoE) | 15 W (exkl. PoE) | 12 W | 30 W (exkl. PoE) | 25 W | 12 W (exkl. PoE) | 30 W (exkl. PoE) | 61 W (exkl. PoE) | Ej angivet |
| Hårdvara | |||||||||||||||
| Skärm | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 1,3" pekskärm | – | – | 1,3" pekskärm | – | Ej angivet |
| Kylning | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläktlös | Fläkt* (Uppgift från community-källa) | Fläktlös | Fläktlös | Fläkt* (Uppgift från community-källa) | Fläkt* (Uppgift från community-källa) | Fläktlös |
| Fysiskt | |||||||||||||||
| Montering | Bord | Bord | Bord, Vägg, Stolpe | Bord, Vägg, Magnet | Bord, Vägg | Bord, Vägg, DIN-skena, Magnet | Bord, Vägg, DIN-skena, Magnet | Bord, Vägg | Vägg, DIN-skena | Bord, Vägg | Bord, Vägg | Vägg, DIN-skena | Bord | Bord, Vägg | Ej angivet |
| Mått | 107 × 70 × 21 mm | 117,1 × 90 × 21,2 mm | 122,5 × 107,1 × 28 mm | 203 × 76 × 33 mm | 99,6 × 163,7 × 31,7 mm | 212,9 × 76 × 33,5 mm | 212,9 × 99,4 × 33,5 mm | 192 × 185 × 44 mm | 139 × 100 × 52 mm | 200 × 248 × 44 mm | 135 × 185 × 32 mm | 139 × 100 × 52 mm | 200 × 248 × 44 mm | 210,4 × 173,8 × 43,7 mm | Ej angivet |
| Vikt | 150 g | 206 g | 230 g | 320 g | 295 g | 395 g | 567 g | 1,2 kg | 870 g | 2,1 kg | 1,2 kg | 910 g | 2,4 kg | 1,6 kg | Ej angivet |
| Drifttemperatur | −5 till 45 °C | −20 till 45 °C | −40 till 55 °C | −30 till 60 °C | −15 till 40 °C | −20 till 45 °C | −20 till 45 °C | −15 till 40 °C | −30 till 70 °C | −5 till 45 °C | −5 till 45 °C | −30 till 70 °C | −5 till 45 °C | −5 till 45 °C | Ej angivet |
| Bra att veta | |||||||||||||||
| Noteringar | USB-C-nätadaptern medföljer bara i enkelpaketet, inte i 3- och 5-paketen. Kan få ström via PoE-ingång (802.3af/at) men har ingen PoE-utgång. | Kan få ström via PoE-ingång eller den medföljande USB-C-adaptern men har ingen PoE-utgång. | Är avsedd för både inomhus- och utomhusbruk; höljet USW-Flex-Utility (säljs separat) är till för utsatta platser utomhus. Stolpmontering kräver tillbehöret USW-Flex-Utility. | PoE-ingången räcker för att driva switchen, men för PoE-utgång krävs PoE+/PoE++-ingång eller en nätadapter. Ubiquitis PoE-budgetar gäller vid 45 °C; vid 60 °C sänks den till 161 W (230 V). | PoE-budgeten på 52 W delas mellan de fyra PoE+-portarna (upp till 30 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. Budgeten gäller med den medföljande nätadaptern på 60 W. | 10 GbE RJ45 och 10G SFP+ är en kombinationsport: bara en av dem kan användas åt gången. Montering på DIN-skena och magnetisk montering kräver tillbehör som säljs separat. Ubiquiti anger utomhusinstallation när switchen kombineras med ett Flex Utility-hölje, som säljs separat. | 10 GbE RJ45 och 10G SFP+ är en kombinationsport: bara en av dem kan användas åt gången. Montering på DIN-skena och magnetisk montering kräver tillbehör som säljs separat. Ubiquiti anger utomhusinstallation när switchen kombineras med ett Flex Utility-hölje, som säljs separat. | PoE-budgeten på 45 W delas mellan de åtta PoE+-portarna (upp till 32 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. | Nätaggregat ingår inte. Switchen drivs med 12–60 V DC via plint och har två DC-ingångar för redundant ström. Har en reläutgång med torrkontakt (dry contact) för externa larm och automation. | PoE-budgeten på 120 W delas mellan de åtta PoE-portarna (sex med PoE+ och två med PoE++), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. | Kan få ström via PoE+-ingång eller den medföljande 25 W USB-C-adaptern men har ingen PoE-utgång. Ubiquitis datablad anger att switchen inte ska staplas fysiskt. | Nätaggregat ingår inte. PoE+/PoE++-utgång kräver 50–57 V DC på ingången, och PoE-budgeten på upp till 480 W beror på vilket aggregat som ansluts. Har en reläutgång med torrkontakt (dry contact) för externa larm och automation. | Ubiquiti klassar modellen som Vintage: den tillverkas och utvecklas inte längre aktivt men kan fortfarande köpas. Den får fortsatt kritiska buggfixar och säkerhetsuppdateringar. Ubiquiti anger att switchen inte ska staplas fysiskt. PoE-budgeten på 120 W delas mellan de åtta PoE+-portarna (upp till 32 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. | PoE-budgeten på 155 W delas mellan de åtta PoE++-portarna (upp till 60 W per port), så alla portar kan inte leverera full effekt samtidigt. RJ45-portarna körs med 10 Gbit/s men stöder även 5G, 2,5G, 1G och 100 Mbit/s. | Har en reläutgång med torrkontakt (dry contact) för externa larm och automation. |
* Uppgiften kommer från en community-källa, till exempel McCann Techs jämförelser, och inte från Ubiquiti.
Priser i euro exklusive moms enligt Ubiquitis EU-butik, hämtade 2026-10-16. Butiken kan lägga på ett tillfälligt tillägg för minneskostnader på cirka 10 %.
”Ej angivet” betyder att varken Ubiquiti eller de källor vi använder anger värdet. ”–” betyder att det inte är aktuellt för produkten.
Alla modeller, med filter på portar, PoE, funktionsnivå och reservström, finns i jämförelsen av UniFi-switchar.
Vanliga frågor
Fungerar en UniFi-switch utan en Cloud Gateway?
Den förmedlar trafik direkt ur kartongen, som en vanlig switch. För inställningar som VLAN, loopskydd och PoE per port behöver den styras av UniFi Network, som körs på en Cloud Gateway eller en egen server.
Vad är skillnaden mellan STP och RSTP?
Båda låter switcharna hitta en enda aktiv väg och blockera extra vägar, så att det inte blir loopar. RSTP är den snabbare versionen: när den aktiva vägen försvinner öppnar den reservvägen inom några sekunder i stället för upp till en minut.
Kan jag blanda UniFi-switchar med andra märken?
Ja, switcharna följer samma standarder för Ethernet, PoE och VLAN. Det är bara UniFi-enheterna som visas och styrs i UniFi Network, så du får bäst överblick om switcharna är UniFi.
Är priserna inklusive moms?
Nej. Priserna är i euro exklusive moms och kommer från Ubiquitis EU-butik. Datumet då vi hämtade dem står under tabellerna och på produktkorten.










